Blogging tips

Friday, June 28, 2013

Buying Wheat

Hey y'all! I hope your summer is going great, savoring the moments but getting enough alone time, too. ;)  Mamas gotta stay healthy, y'all!

Anyway, I get asked a lot about grinding my wheat, so I wanted to demystify it a bit because it's super easy, for real.  But before I get started, let me just tell you that I updated my breadmaker bread recipe if you're interested.  ;)

So today I thought I'd tell you where and how I've bought my wheat.  I've gone a few different routes on this:

1) I've ordered it from Amazon.  When I order it by Subscribe and Save, the shipping is FREE!  It's about $30 for 25lbs of organic hard red wheat berries.  The spelt, however, is ridiculous right now, at about $50 for 25lbs.  Amazon is the most expensive route that I've taken but also the most convenient.  They send me a package like this as often as I request, then I pour it into airtight containers (important step - don't wait on this or little critters could find their way into it).
"how to buy wheat" "buying whole wheat" "hard red wheat berries" "buying spelt"
Source
2) Remember when I told you about my organic produce co-op, Your Health Source?  Well, when I'm a member of the co-op, then I'm able to order from their extensive dry goods list, which contains...of course, whole grains.  They have Prairie Gold Wheat Berries, which are a little lighter, so they make a little bit lighter of a bread, which is nice.  They also have spelt, but it's still about the same price as Amazon.  I prefer spelt, but I just can't spend that much on it.  :-/


So this route is a little inconvenient simply because I have to 1) email my order, 2) send a check, and 3) pick up my order on a co-op pickup date.  Not to mention, I have to be a member of the co-op which is a bi-weekly commitment of both my time and grocery budget.  But this is the route I've chosen for right now because I wanted to try out the produce again.

3)  My in-laws are Mormon, so I've gotten them to take me to the LDS Cannery and get wheat there.  It's about $30 for 33lbs, and the nice thing about it is that you can buy it already canned (sometimes you have to can it yourself) because wheat is a common item.  You can also get a ton of other stuff for pretty cheap.
Source
The problem with this route is that you have to have a member of the LDS church to take you, and that's not very convenient all the time with schedules and being a nuisance and taking advantage of familial relationships and whatnot.  So we've only done this a couple of times.  The other thing I don't like about it is that it's so wasteful with packing material.  I go through the wheat so quickly that the cans go to waste, so it's not very earth-friendly.  They're meant to save, but that's not my purpose for it.

So anyway, I hope that helps a little.  It's really a lot easier than you think.  I'll tell you next time how I grind it - way easy!

Enjoy your day!


2 comments :

  1. I go to this place here in San Antonio called Breaking Bread the Healthy Way. Everything that they have is stored for up to a 25 year shelf life. I bought my grain mill from there. It's the good ol'fashioned type, so just incase the power grid ever goes down, I can still grind wheat or any other grain that I may want to have that day. How much wheat do you have to use for a loaf of bread?

    ReplyDelete
    Replies
    1. How much is it a pound? I don't know how much it would be in the unground grain per loaf. It's 4 cups ground flour, though. That'd be a fun number crunch, though. I'll pay attention next time b

      Delete

I love to hear from you!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...